Fatsa Belediye Başkanlığına Aday Oluşum

Fatsa Belediye Başkanlığına, Belediye Başkanı Nazmiye KOMİTOĞLU'nun ölümüyle boşalan yere yapılacak bir seçim gündeme geldi. Bu dönemde Nazmiye KOMİTOĞLU 1977 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayıydı. KOMİTOĞLU, seçimler döneminde hastalandı. Ankara'da ameliyat geçirdi. Seçim kampanyalarına kendisi katılamadı, seçimi hastanede yataktayken kazandı. Bu seçimde KOMİTOĞLU'nu Fatsa'da Cumhuriyet Halk Partisinin dışında devrimci, demokrat, ilerici kesim de desteklemiştir. Desteklemesinin nedeni, KOMİTOĞLU, emekli bir öğretmendi ve demokrat bir kişiydi. Bundan dolayı desteklenmiştir. Ancak, Nazmiye KOMİTOĞLU hastaneden geldikten birkaç ay sonra belediyeye gelip- gittiyse de, rahatsızlığı

  kanser olduğu için, uzun zaman belediyeye uğrayamadı. Ve kendisi yatağa düştü. KOMİTOĞLU'nun yerine Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Kemal BURNAZ başkan vekili oldu. Ve görevi Kemal BURNAZ yürütüyordu. (KOMİTOĞLU gelemiyordu göreve) Kemal BURNAZ partizan, çıkar çevreleriyle çok iyi ilişkisi olan ve çıkarı için her türlü işe bile girebilen bir zihniyetteki kişiydi. Bu kişiliği, Cumhuriyet Halk Partisi içinde Belediyedeki kötü yönetiminden dolayı ayrılık getirdi. Ve Cumhuriyet Halk Partisi Fatsa'da ikiye bölündü. Yani bir muhalefet grubu, bir iktidar grubu olmuşlardı. Ve tam bu seçimlere yakın dönemde kıyasıya bir parti içi muhalefet-iktidar mücadelesi başlamıştı. Bu dönemde seçilen Nazmiye KOMİTOĞLU birkaç kere istifa ediyordu; hastalığından kurtulamayacağını artık kendisi de anlıyordu. Fatsa halkı hizmetten yoksun kalmasın, bir belediye başkanı seçilsin diye, istifa dilekçesini gönderiyor evinden, Kemal BURNAZ işleme koymuyor. Peşinden bir ay geçiyor, kadıncağız bir daha gönderiyor, tekrar koymuyor. Sekiz ay durmadan istifa kabul edilmiyordu. KOMİTOĞLU, hasta yatağında can çekişiyor ama yönetim bir türlü reisin istifasını ilgili yerlere vermiyordu. Çünkü, verse seçim gündeme gelecek. Seçim gelince de Cumhuriyet Halk Partisi Fatsa'da seçimi ilk defa kaybedecek. Buna kesin gözle bakılıyordu. En sonunda Nazmiye KOMİTOĞLU öldü ve 26 Ağustos günü İlçe Seçim Kurulu seçim ilan etti. Yani, seçim tarihini belirledi(...)

1979'da bu seçimde çalışmalar çok önceden başladı. Yani, Nazmiye KOMİTOĞLU'nun artık yatağa düştüğü 1978'in sonlarından itibaren Fatsa Belediyesi seçimleri konusunda laflar edilmeye başladığı için seçimler gündemde idi. Halkın gündeminde tartışıldı. Ancak, CHP'nin içindeki bu ayrılık ve uyumsuzluk sonunda, halkın gönlünde yeniden bir bağımsız aday çıkartma işi söz konusu oldu. 1979'un Mart aylarında eğer yanlış hatırlamryorsam birçokları tanıdığım, Cumhuriyet Halk Partili olduklarını bildiğim bir kısım insanla, halktan birçok insan yanıma geldiler. Ve Cumhuriyet Halk Partisi içinde ayrılık olduğunu, iyi bir aday çıkaramadıklarını ve partinin adaylarını desteklemeyeceklerini, kendilerinin ayrıca bir aday aradıklarını, eğer, bağımsız olarak adaylığımı koyarsam destekleyeceklerini söylediler. Ben de kendilerine "Bu rizikolu bir iştir, ben hiç şimdiye kadar seçime katılmış bir insan değilim. Fatsa halkı beni tanır. Mücadelelerimden dolayı, tanır. Ancak, böyle bir seçim arifesi hiç ben yaşamadım. Bunun için düşünmem lazım. Var mı böyle bir eğilim? varsa düşünürüm" dedim. Bu anlamda çeşitli mahallelerde, semtlerde, bazı toplantılar yaptım. Kahvelerde insanlarla.... ve baktım Fatsa'da karaborsacı, tüccar, faizci, vurguncu haricinde belediyeden çıkarı olmayan geniş bir kesimin desteğini gördüm. Yani, Fatsa'da belediye reisliğini yaparsa Fikri SÖNMEZ yapar, yıllardan beri karaborsaya karşı mücadele veren haksızlığın karşısında direnen bir adamdır, hayatını bu yola koymuştur. Belediye başkanı olursa yararlı olur inancıyla halk bu konuda bir eğilim göstermişti. Bunu tespit ettim. Ve daha sonra adaylık zamanı gelince, adaylığımı açıkladım. Resmi adaylığımı ise zamanı gelince açıkladım. Adaylığım bu şekilde oldu. Devrimci Yol örgütünün beni aday gösterdiğine dair, dosyada Devrimci Yol Dergisi’ne ait iki tane yazı vardır. Bu yazıdan kaynaklanıp, Savcı, benim Devrimci Yol adayı olduğumu ortaya koymaktadır.

Bu yazıda benim bildiğim kadarıyla, İddianamede, Devrimci Yol Dergisinde seçim sonuçlarıyla ilgili çıkan haberler delil olarak gösterilmektedir. Bu dergi, haberinde "Fatsa'da Belediye Başkanlığını bağımsız Devrimci Aday kazanmıştır." demektedir.

Sorguya başlarken siz sordunuz bana "Siyasi düşünceniz nedir?" dediniz. Devrimci olduğumu söyledim. Onu yalnız bu salonda değil, yirmi sene önce de söyledim, dışarıda da söyledim. Sorgulamalarda da söyledim. Savcılıkta da söyledim, polis ifadesinde de söyledim. Halkıma açıkladım devrimci olduğumu.

Burada Devrimci Yol kendisi söylüyor "Fatsa'da, Fatsa Belediye Başkanlığını devrimci aday kazandı". Doğru diyor.


Biradım Dergisi Web Grubu 2003-2004 email: web@devrimciyol.org